Vaiko dantukų priežiūra

Vis dar dažnai kyla klausimų ir diskusijų, kada ir kaip prižiūrėti pirmuosius mažylio dantukus. Aš už tai jog darytume viską, kas gali apsaugoti mažylio dantukus nuo pirmųjų dienų ir apskritai jog dantų valymasis taptų natūraliu ir kasdieniu procesu, gali pradėti tai daryti dar net neišdygus pirmiesiems dantims. Taip vaikas supras jog šis ritualas kasdienis ir ateityje yra tikimybė išvengti didelių dramų norint tinkamai išsivalyti dantukus prieš miegą ar ryte. O taip pat ir pamasažuosite mažylio dantenas, kas gali sumažinti skausmą dantų dygimo metu, tad kaip sakoma vienu šūviu- du zuikiai 🙂

 

Kariesio (dantų ėduonies)- atsiradimo priežastis yra bakterijos esančios mūsų burnoje. Jeigu blogai nuvalome dantų apnašą, kuriame ir gyvena šios bakterijos, prasideda danties audinio irimas. Todėl labai svarbu ne tik valytis dantis ryte ir vakare, bet ir tai daryti kruopščiai ir efektyviai. Kol vaikai neišmoksta rašyti, dažniausiai jų rankų judesiai nėra tokie koordinuoti ir patartina iki 6-7 metų tėvams padėti išsivalyti dantukus. Tai nereiškia jog viską turit padaryti Jūs. Mokyti proceso ir kaip taisiklingai valytis, galite ir ankščiau, tačiau pabaigti viską išvalyti tinkamai turėtumėte Jūs, kol vaikas pas sugebės tai padaryti.

 

Didžiausias priešas mažylio dantims- saldūs, gazuoti gėrimai, saldumynai. Tad siūlyčiau šių produktų vengti kiek įmanoma ilgiau arba vartoti saikingai. Naktinis maitinimas taip pat labai kenkia, tačiau jeigu mažylis maitinamas pieno mišiniu, nes juose yra daug cukraus, kuris ir gali sukelti buteliuko kariesą, jei vaikas naktį geria pieno mišinį, po valgio reikėtų bent jau drėgna merle nuvalyti apnašą, tai padės dantukus išsaugoti ilgiau.

Dantims kenkia ir nuolatinis užkandžiavimas, kadangi taip nuolat palaikoma burnoje rūgštinė terpė ardanti dantis.

 

Kokie maisto produktai stiprina dantis? 

  • pienas, jogurtas, sūris;
  • obuoliai;
  • kiaušiniai;
  • daržovės.

Visi šie maisto produktai reikalingi ne tik bendrai gerai organizmo sveikatai bei pilnavertei mitybai, bet ir dantukams.

 

Išdygus dantukams, reikėtų iškarto pradėti naudoti šepetėlį. Kokį pasirinkti? Tiek vaikams, tiek suaugusiems reikėtų naudoti tik minkštus dantų šepetėlius. Kietas šepetėlis gali traumuoti dantenas, jos pradės kraujuoti ir vaikams šis procesas bus itin nemalonus, o su laiku gali visiškai atsisakyti valyti dantis.

Antraisiais gyvenimo metais, renkantis dantų pastą su fluoru, reiktų atkreipti dėmesį jog fluoro dalelių turėtų būti 250-600. Pasto reikėtų naudoti po labai nedidelį kiekį, maždaug tiek- koks jo mažojo piršto nagas. Kol vaikas nemoka tinkamai išspjauti ir išskalauti pastos, per didelis fluoro kiekis gali sukelti fluoroze ir ateityje dantukai turės baltas dėmeles.

Vis dar girdžiu klaidingą nuomonę, jog sugedus pieniniams dantims, neva jų taisyti nereikia. Juk vistiek iškris. Tačiau, aš su šia nuomone nesutikčiau. Negydomi dantys gali sukelti skausmą ir infekciją, o ši gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. O jeigu anksti ištraukiamas pieninis dantukas, tai gali įtakoti ir visų nuolatinių dantų vietą burnoje ir dantys gali išdygti kreivi. Tad labai svarbu kuo ilgiau stengtis išsaugoti nuolatinio dantuko vietą.

Nepamiškite- dantų šepetėlius ir vaikams reikėtų keisti bent kas tris mėnesius, pamačius pirmuosius nusidevėjimo požymius, jeigu tai nutinka ankščiau arba persirgus infekcinėmis ligomis.

Ar esate girdėję apie silantus?

Silantai jau naudojami nuolatiniams dantukams apsaugoti. Todėl vos tik pradėjo dygti nuolatiniai krūminiai dantys, reikėtų prižiūrėti jog vaikas taisyklingai išsivalytų dantų vageles, nes į jas labiausiai kaupiasi maisto likučiai. O kuomet dantys pilnai išdygsta, rekomenduojama silantuoti.

Silantai- tai medžiaga, kuria užliejamos dantų vagelės. Ji užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, išskiria fluorą, kuris sutvirtina dantį.

Mūsų rekomendacijos: dantis valome du kartus per dieną. Ryte- po pusryčių jog išvalytume visus maisto likučius. Vakare prieš einant miegoti, kai jau vaikas nieko nebegers ir neužkandžiaus. Tačiau kartais tai tampa ne visai įmanoma, tad jeigu ištrokšta duodu atsigerti tik vandens, o jeigu taip jau nutinka jog ir užkandžiauja tad valymo procesą vėl kartojame. Naudoju minkštą dantų šepetėlį, pastą naudojame su rekomenduojamu kiekiu fluoro, Gustas jau beveik pats išspjauna ir tinkamai išssiskalauja, tad renkuosi pastą su fluoru jog užkirstume kelią ėduoniui. Valymo procesą pradėjome nuo labai anksti, dar kai ir nebuvo pirmųjų dantukų, taip pakasydavau dantenas ir pripratinau prie šio kasdienio proceso. Nors žinoma pasitaiko dienų, kai ir dabar nesinori gražiai išsivalyti, tačiau šiuo klausimu griežtai. Verčiamės per galvą, visaip bendraujam ir bandom jog nei vienas vakaras ar rytas nepraeitų be dantų valymosi ritualo.