Žindymas, dažnai būna iššūkis ir nelengvas darbas, naujai iškeptoms mamytėms.  Labai gaila, tačiau vis dar visuomenėje nusistovėjęs požiūris, kad vaiką reikia maitinti pagal grafiką, kūdikis neva turi turėti valgymo režimą, o tokio mastymo, jog kūdikis nori prisiglausti prie mamos, nes ten saugu, gera ir jos pasiilgo- mūsų mamų ar močiučių tarpe dažnai nėra. Tad daugelis, tų laikų moterų, iš savo blogos patirties, teigia- jei vaikas neramus ir dažnai verkia, jis alkanas ir jam trūksta pienuko arba jis nepakankamai riebus. Kad ir kaip būtų gaila, tačiau kai kurios moterys patiriančios spaudimą, o ne palaikymą iš aplinkos, gali palūžti. Todėl labai džiugu, kad dabar jau yra daugybė literatūros žindymo tema, rengiami kursai būsimoms mamytėms, kad dar iki nėštumo pabaigos, pasiruoštų visiems galimiems sunkumams ir susipažintų, kas tie augimo šuoliai, krūties streikas ir kitos situacijos, kurios gali apsunkinti sėkmingą ilgalaikį žindymą. Taip pat dabar nemažai galimybių kreiptis į žindymo specialistes, kurios gali atvykti į Jūsų namus ir padėti išspręsti visus kilusius sunkumus ar atsakyti į Jums rūpimus klausimus. Tad šiandien, kaip tik pokalbis su Egle Gurčine, dula, žindymo specialistė, Mama-mamai savanore, kuri atsakys į keletą aktualių klausimų  žindančioms mamoms. O jeigu norite asmeniškai pasikonsultuoti su Egle, aplankykite ją ČIA
Dažnai moterys, žindančios naujagimį, susiduria su problemomis dėl savo mitybos raciono, kūdikį beria, pučia pilvuką. Ką reikėtų valgyti mamoms, jog šiek tiek palengvintų kūdikių pilvo skausmus ir išvengtų bėrimų?

Visų pirma, žindančios mamos mityba nėra ir neturėtų būti kuo nors ypatinga. Žindyvė, kaip ir kiekvienas kitas asmuo tiesiog turėtų laikytis sveikos mitybos principų – vartoti daugiau neapdorotų produktų, vaisių ir daržovių, grūdinių kultūrų, baltymų ir naudingų aliejų ar riebalų. Tiesa, yra tam tikri produktai, kurių reikėtų vengti, kaip žalia žuvis, rūkyti gaminiai, pelėsiniai sūriai, kava, alkoholis, nepadauginti riešutų ir citrusinių vaisių (ypač jei šeimoje yra alergiškų asmenų). Visa kita, maitinanti mama turėtų valgyti su saiku ir įvairaus maisto, nes vis dėlto motinos pienas gaminasi iš kraujo, o ne iš motinos skrandžio turinio. Jei vis dėlto mama pastebi audringą kūdikio reakciją į jos valgomą maistą, t.y. pasikeičia kūdikio išmatos (tampa gleivėtos, žalios spalvos, putotos, gali būti aštraus kvapo, su krauju), kūdikį gali išberti, gausiai atpylinėti, būti itin neramus ir kt., tik tada mama turėtų ieškoti alergeno, kas netinka jos kūdikiui. Tokiais atvejais reikėtų mamai vesti maisto dienoraštį, stebėti reakcija į suvalgomą maistą, kuri pasireiškia per 24 val. ir laikinai atsisakyti netinkančių produktų. Vėliau, kūdikiui paaugus, galima vėl pabandyti vartoti tuos produktus ir stebėti kūdikio reakciją.

Kokios medžiagos reikalingos žindančios mamos maisto racione, jog kūdikis augtų sveikas ir neišsektų pati mamytė?

Žindančios mamos energijos poreikis išauga maždaug 500 kcal per dieną, tačiau nereikėtų valgyti „už du“. Kaip jau minėjau, anksčiau, svarbu laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos, rinktis įvairius, švarius, vitaminais prisotintus ir sveikai paruoštus produktus, siekiant išsaugoti kuo daugiau maistinių medžiagų. Daugiau vartoti virto garuose, troškinto nei kepto maisto, daugiau daržovių, vaisių, grūdinių produktų, gerti vandens, kai jaučiamas troškulys.

Su kokiomis pagrindinėmis problemomis žindant, Jūsų praktikoje, susiduria naujos mamytės? Kokių pagrindinių klaidų reikėtų vengti?

Pagrindinė problema, su kuria susiduria didžioji dauguma mamų, tai neteisingas naujagimio krūties apžiojimas ir dėl to kilę spenelių skausmai – nukramtyti, apgraužti, kraujuojantys speneliai. Mamai sunku maitinti, kai jaučiamas skausmas, tuo pačiu ir pienelis sunkiau bėga – mama neatsipalaiduoja, blokuojasi pieno latakai. Todėl labai svarbu jau gimdymo namuose prašyti pagalbos ir atkakliai taisyti apžiojimą, kad išvengti spenelių bėdų. O jau sužalotus spenelius būtina gydyti – geriausiai tai daro natūralus šaltalankių aliejus, lanolino tepalas, mamų mėgstami Multi-mam kompresiukai, oro vonios ir teisingas naujagimio priglaudimas prie krūties!  

Dažnai mamoms kyla klausimas ” Jei kūdikis miega naktį ilgiau nei 4 valandas, ar reikėtų jį žadinti? ” , ką rekomenduotumėte Jūs?

Naujagimį pirmą mėnesį po gimimo turėtume maitinti dieną kas 2-3 val., skaičiuojant nuo žindymo pradžios, naktį kas 3-4 val. Per parą turėtų susidaryti 10-12 maitinimų. Po pirmojo mėnesio, jei kūdikio svoris augs puikiai (minimumas yra 500 gr.), bus galima nebežadinti, tačiau naktį nedaryti ilgesnio nei 6 val. tarpo. Naujagimį būtina žadinti, nes jų nervų sistema nėra pakankamai brandi ir savireguliacijos mechanizmai vis dar vystosi, todėl jie kartais gali nepabusti nakties metu ne todėl, kad nenori valgyti, o todėl, kad sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje jie tiesiog “taupo energiją” snūduriuodami.

Būna mamų, kurios mano, jog kūdikis neprivalgo, todėl dažnai verkia. Kokių patarimų duotumėte mamytėms? Kaip žinoti jog kūdikis sotus ir yra neramus ne dėl alkio?

Kūdikiai dažnai būna neramūs vakarais ir mamos pradeda pergyventi, kad jų mažyliams trūksta maisto. Iš tikrųjų, motinos pienas riebiausias ir maistingiausias būna naktį ir ryte (todėl būtina maitinti naktį), toliau dienos eigoje pieno riebumas kinta ir dažniausiai vakare jis būna liesiausias. Todėl kūdikiams reikia įdėti daugiau pastangų vakarais, norint pasisotinti. Taip pat po dienos įspūdžių, kūdikiai jau būna pavargę, o kartais ir pervargę, todėl jiems sunkiau žysti ir užmigti, mamoms daugiau reikia kantrybės mažylius nuraminti. Tačiau tai yra visiški normalus kūdikių elgesys ir reikia tik mamos meilės, artumo, šilumos ir atsidavimo!
Ar kūdikiui užtenka mamos pieno parodo šlapinimosi ir tuštinimosi ypatumai. Nuo šeštos gyvenimo dienos, per parą turėtų susidaryti 6 sysiukai su skaidriu ir bekvapiu šlapimu. Vienu sysiuku yra laikomas šlapimas 45 ml arba 3 valgomieji šaukštai. Galite paimti tuščią vaiko sauskelnę, įpilti į ją tris valgomuosius šaukštus vandens ir žinosite kaip atrodo vienas sysiukas.  Tuštintis naujagimis turėtų kasdien bent 1-3 kartus, gali ir dažniau geltonos spalvos, košelės konsistencijos išmatomis. Nuo šeštos savaitės, kūdikiai gali pradėti tuštintis rečiau (gali nesituštinti netgi iki 12 parų), nes sugeba gerai pasisavinti visas maistines medžiagas iš motinos pieno ir nebelieka ką pašalinti. Taigi, jei per parą susidaro 6 sysiukai ir būna bent 1 pasituštinimas naujagimiui, vyresniam kūdikiui gali būti rečiau, Jūsų kūdikiui tikrai užtenka pieno ir jis nėra alkanas.

Ar žindančios mamos turėtų laikytis, kokių pagrindinių taisyklių jog žindymas būtų sėkmingas bei malonus tiek mamai, tiek mažyliui?

Pagrindinė taisyklė – atsipalaiduoti mamai ir mėgautis žindymo procesu kartu su savo mažyliu, maitinti jį pagal poreikį – kai tik vaikelis nori ir tiek ilgai, kiek nori!